Dulwich Centre Hakkında

Avusturalya Adelaide’da bulunan Dulwich Center, Michael White tarafından 1983 yılında kurulmuş ve 2008’deki ölümüne kadar onun tarafından yönetilmiştir. Narrative Terapinin en önemli merkezi kabul edilen kuruluş NT eğitimleri ve konferansları düzenlemekte, toplumsal çalışmalar ve yayıncılık yapmakta ve NT uygulayıcılarını destekleme hizmetleri vermektedir.

Michael White and David Epston on Piha Beach, Auckland (Photo taken by Ann Epston).

Eğitim Çalışmaları: Melbourne Üniversite ile beraber sundukları “Narrative Terapi ve Toplum Hizmeti” adlı bir yüksek lisans programını yürütmektedir ve şu zamana kadar bu programdan aralarında Singapur, Kanada, Avustralya, İspanya, Hong Kong, İsrail, Tanzanya, Irlanda, Şili, Güney Afrika, Danimark, Meksika, Yeni Zelanda ve İngiltere’den katılımcıların olduğu 55 tane mezun vermiştir.

Bunun dışında bir haftalık yoğun workshoplar, kısa workshoplar ve bir yıllık eğitimler vermektedir. Bunlardan başka Türkiye, Singapur, Yunanistan, Hong Kong ve Çin’de uzun süreli eğitimleri yürütmektedirler.

Dulwich Centre Yayınları kitaplar, dergiler ve DVD’ler üreterek Narrative Terapinin  dünya çapındaki uygulayıcılarına  kaynak oluşturmaya odaklanmıştır. 1984 yılında Cheryl White tarafından bağımsız, feminist bir girişim olarak kurulmuştur. Halihazırda kültürel ve cinsiyet ile ilgili çeşitliliği temsil eden yayınlara öncelik vermekte ve mevcut sosyal meselelere cevap veren yayınlar üretmeyi hedeflemektedir.

Michael White Arşivi de yine Dulwich Center’da yer almaktadır. Narrative Terapinin kurucularından biri olan Michael White’ın 1983-2008 arasında çalıştığı bu merkezdeki çalışmaları yine burada arşivlenmiştir. Bunların arasında basılmamış yazıları, video kayıtları, seçilmiş bazı seansları yer almaktadır. Bunların da ilerleyen yıllarda uygulayıcı, araştırmacı ve öğrencilere açılması planlanmaktadır.

The International Journal of Narrative Therapy and Community Work  adlı uluslararası hakemli dergi de Dulwich Center Yayınları tarafından dünyanın farklı yerlerindeki meslektaşların işbirliği ile hazırlanmaktadır.

Dulwich Centre Vakfı dünyanın çeşitli yerlerinde travmaya maruz kalan topluluklara ve onlara yardımcı olmaya çalışan uzmanlara yönelik destekleyici hizmetler sunmaktadır. Bunun için kollektif narrative uygulamaları hazırlamakta ve yayınlamaktadır. Bunlar arasında çok bilinen Yaşam Ağacı and Yaşam Takımı uygulamaları da yer almaktadır. Filistin, Ruanda, Uganda, Bosna, İsrail, Sri Lanka, Irak Kürdistan’ı gibi yerlerdeki birçok kişi ve organizasyonla işbirliği geçmişi vardır.

Narrative Connections: Uluslarası Narrative Terapi Uygulacıları Ağı  ise dünyanın farklı yerlerindeki uygulacıların buluştuğu bir forum rolündedir.