Narrative Terapi’nin Felsefi Temelleri

Narrative Terapi’nin zengin çalışma örneklerinin altında yatan temel felsefi ve etik prensiplerin değerlendirilmesi, Narrative Terapi’ye sadece teknikler bütünü olarak yaklaşılmasını engelleyerek onun etik bir çalışma ile insanların bağlam ve ihtiyaçlarına yönelik özelleşen bir terapi yöntemi olarak anlaşılması noktasında büyük bir önem taşımaktadır. 

Narrative Terapi felsefe, psikoloji, antropoloji, sosyoloji, dilbilim, anlatı (narrative) ve edebiyat teorisi gibi birçok beşeri ve sosyal bilimden beslenerek gelişmiştir. Filozof Michel Foucault, antropolog Gregory Bateson, etnograf Edward Bruner, gelişim psikoloğu Jerome Bruner, filozof Jacques Derrida, sosyal yapılandırmacı Kenneth Gergen, antropolog Clifford Geertz, sosyolog Erving Goffman, eğitim psikoloğu Lev Vygotsky ve antropolog Barbara Myerhoff  gibi pek çok isim Narrative Terapi’nin şekillenmesine düşünceleriyle katkıda bulunmuştur.

Narrative Terapi’nin kurucuları Michael White ve David Epston, birçok farklı disiplinden okudukları ve etkili buldukları kavramları o disiplinden bağımsız olarak geliştirdikleri yeni bir formata adapte ederek terapide kullanmaya başlamışlardır. 

Örneğin Fransız filozof Michel Foucault’un “Batı kültüründe insanların tanımlama ve sınıflandırma yoluyla nesneleştirilerek modern bir gücün insanların içselleştirdikleri söylemlerle kişileri kontrol ettiği” düşüncelerinden etkilenen Michael White ve David Epston, patoloji söylemlerinin insanı nesneleştirmesi yerine problemin kendisinin nesneleştirilmesini amaçlayarak geliştirdikleri “Dışsallaştırma Konuşmaları” adını verdikleri bir uygulama sayesinde bu durumu tersine çevirmiştir.

Narrative Terapinin fikirlerinden faydalanarak yeni uygulamalar geliştirdiği bilim insanlarının bir diğeri de Antropolog Barbara Myerhoff’tur. Michael White, Myerhoff’un yaşlılarla yaptığı çalışmalardan ortaya çıkardığı “yeniden üyelik” (re-membering) sürecindeki iletişimlerin, diyalogların, söylemlerin terapötik değerini keşfetmiş ve bunu Narrative Terapi’ye adapte etmiştir.

Örnek verilebilecek önemli isimlerden bir tanesi de Rus asıllı bir gelişim psikoloğu olan Vygotsky’dir. Narrative Terapi kurucuları onun yaptığı çalışmalardan iskele kurma (scaffolding) kavramını alarak kültürün ve sosyal etkileşimin kişilerin gelişimi üzerindeki etkisi üzerine çalışmış ve “bilinen ve aşina olunandan bilinmesi muhtemel olana” doğru ilerleyen beş basamaklı bir iskele kurma tekniği geliştirmiştir.

Yukarıda verilen birkaç örnek isim ve çalışmayla beraber Narrative Terapi’nin sahip olduğu temel felsefi görüşlere; Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yerli halkların bilgileri başta olmak üzere birçok baskılanan topluluğun ürettiği tecrübe ve bilgiler eklenerek yaklaşımın bugünkü postyapısalcı, sorgulayıcı, güç ilişkilerine ve sömürgeciliğe hassas felsefi konumu şekillenmiştir.

5 Comments

 • https://tkescorts.com/
  Ağustos 15, 2023

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Many thanks!

  Reply
 • What’s up all, here every one is sharing such knowledge,
  thus it’s pleasant to read this web site, and I used to pay a quick visit this web site all the time.

  Reply
 • Joyo of Rocket League
  Kasım 8, 2023

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is also really good.

  Reply
 • BVZ_Moskva_M
  Kasım 24, 2023

  Скоро возводимые здания: финансовая выгода в каждом блоке!
  В нынешней эпохе, где часы – финансовые ресурсы, объекты быстрого возвода стали реальным спасением для коммерческой деятельности. Эти современные сооружения включают в себя высокую прочность, экономическую эффективность и молниеносную установку, что придает им способность отличным выбором для коммерческих мероприятий.
  [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]Быстровозводимые здания[/url]
  1. Молниеносное строительство: Время – это самый важный ресурс в бизнесе, и скоростроительные конструкции обеспечивают значительное снижение времени строительства. Это особенно ценно в постановках, когда важно быстро начать вести бизнес и начать извлекать прибыль.
  2. Финансовая эффективность: За счет улучшения производственных процедур элементов и сборки на объекте, стоимость быстровозводимых зданий часто бывает ниже, по сопоставлению с традиционными строительными задачами. Это предоставляет шанс сократить издержки и получить более высокую рентабельность инвестиций.
  Подробнее на [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]https://scholding.ru/[/url]
  В заключение, скоростроительные сооружения – это идеальное решение для бизнес-мероприятий. Они включают в себя быстроту монтажа, экономичность и устойчивость, что дает им возможность первоклассным вариантом для компаний, желающих быстро начать вести бизнес и получать прибыль. Не упустите возможность сократить издержки и сэкономить время, наилучшие объекты быстрого возвода для вашего предстоящего предприятия!

  Reply
 • gold ira companies
  Kasım 29, 2023

  Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed an incredible job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my
  friends. I am confident they’ll be benefited from this site.

  Reply

Bir cevap yazın