Filistin'den Yaşanmış Hayat Hikayeleri

İşgal Altında Hayatın Zorluklarıyla Baş Etmek

Son dönemde Filistin’de yaşananlar, bir grup psikolog arkadaş olarak kendimize, “Biz ne yapabiliriz?” sorusunu sormamıza neden oldu. Bu soruya cevap olarak bu dokümanı Türkçeye çevirmek ve Filistinlilerin hayat hikayelerini kendi cümleleri ile diğer insanlara aktarmak istedik. Bu doküman, 2006 yılında oluşturuldu ancak o zamandan bu zamana yaşanan sıkıntılar devam etmektedir. Bugün yine benzer sorular sorularak insanların yaşadıklarını anlatmaları istense yine benzer acılar, zulümler ve mücadeleleri dinliyor olurduk. Bu nedenle, bu dokümanın zamandan bağımsız olarak işgal altında yaşananları yansıttığını düşünüyoruz.

İnsanların, geçtikleri her tür zorlu zaman diliminde mutlaka bir takım baş etme yollarını kullandıklarına, kendilerine iyi gelen ve hayata devam etmelerini sağlayan bazı tutundukları dallar olduğuna inanıyoruz. Yalnızca zorlukların anlatıldığı bir metnin büyük ölçüde eksik kalacağı kanaatindeyiz. Burada yer alan hayat deneyimleri hem yaşanan zorlukları hem de bu zorluklara karşı baş etme yollarını anlatmaktadır. Bu baş etme yollarının kişilerin bilgi birikimi, becerileri ve değerleri ile ilişkisi açık bir şekilde görülmektedir. Sözü geçen bilgi birikimi, beceri ve değerler kişilerin içinden geçtikleri süreçte ayakta kalmalarını, hayata tutunabilmelerini sağlamaktadır.

Hayat deneyimlerinin paylaşıldığı bu kolektif (grup ile hazırlanmış) belgenin yalnızca okunacak bir metin olmasından daha fazlasını hayal ediyoruz. Bu dokümana erişen kişilerin, okuduklarının kendilerini nasıl etkilediğini paylaşmak isteyebileceğini düşündük. Bu nedenle, bu dokümanı hazırlayan meslektaşlarımız ile iletişime geçtik. Dokümanın en sonunda yer alan linke tıklayarak geri bildirimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dokümana gelen geri bildirimlerin çevirisini yaparak Filistin’e göndereceğiz. Bu geribildirimlerin, Filistin’de yaşayanlara bir destek olmasını, yalnız olmadıklarını hatırlatmasını umut ediyoruz. Bu zor günlerde, bir destek görmek, onlara güç verebilir. Bu nedenle tüm paylaşımların çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Katkılarınızı merakla bekliyoruz.

Bu dokümanın, yaşam hikayelerini paylaşan kişiler ile okuyucular arasında bir köprü olmasını diliyoruz!