Narrative Terapi

Dulwich Centre  Hakkında

Avusturalya Adelaide’da bulunan Dulwich Center, Michael White tarafından 1983 yılında kurulmuş ve 2008’deki ölümüne kadar onun tarafından yönetilmiştir. Narrative Terapinin en önemli merkezi kabul edilen kuruluş NT eğitimleri ve konferansları düzenlemekte, toplumsal çalışmalar ve yayıncılık yapmakta ve NT uygulayıcılarını destekleme hizmetleri vermektedir.

Eğitim Çalışmaları: Melbourne Üniversite ile beraber sundukları “Narrative Terapi ve Toplum Hizmeti” adlı bir yüksek lisans programını yürütmektedir ve şu zamana kadar bu programdan aralarında Singapur, Kanada, Avustralya, İspanya, Hong Kong, İsrail, Tanzanya, Irlanda, Şili, Güney Afrika, Danimark, Meksika, Yeni Zelanda ve İngiltere’den katılımcıların olduğu 55 tane mezun vermiştir.

Bunun dışında bir haftalık yoğun workshoplar, kısa workshoplar ve bir yıllık eğitimler vermektedir. Bunlardan başka Türkiye, Singapur, Yunanistan, Hong Kong ve Çin’de uzun süreli eğitimleri yürütmektedirler.

Dulwich Centre Yayınları kitaplar, dergiler ve DVD’ler üreterek Narrative Terapinin  dünya çapındaki uygulayıcılarına  kaynak oluşturmaya odaklanmıştır. 1984 yılında Cheryl White tarafından bağımsız, feminist bir girişim olarak kurulmuştur. Halihazırda kültürel ve cinsiyet ile ilgili çeşitliliği temsil eden yayınlara öncelik vermekte ve mevcut sosyal meselelere cevap veren yayınlar üretmeyi hedeflemektedir.

Michael White Arşivi de yine Dulwich Center’da yer almaktadır. Narrative Terapinin kurucularından biri olan Michael White’ın 1983-2008 arasında çalıştığı bu merkezdeki çalışmaları yine burada arşivlenmiştir. Bunların arasında basılmamış yazıları, video kayıtları, seçilmiş bazı seansları yer almaktadır. Bunların da ilerleyen yıllarda uygulayıcı, araştırmacı ve öğrencilere açılması planlanmaktadır.

The International Journal of Narrative Therapy and Community Work  adlı uluslararası hakemli dergi de Dulwich Center Yayınları tarafından dünyanın farklı yerlerindeki meslektaşların işbirliği ile hazırlanmaktadır.

Dulwich Centre Vakfı dünyanın çeşitli yerlerinde travmaya maruz kalan topluluklara ve onlara yardımcı olmaya çalışan uzmanlara yönelik destekleyici hizmetler sunmaktadır. Bunun için kollectif narrative uygulamaları   hazırlamakta ve yayınlamaktadır. Bunlar arasında çok bilinen Yaşam Ağacı and Yaşam Takımı uygulamaları da yer almaktadır. Filistin, Ruanda, Uganda, Bosna, İsrail, Sri Lanka, Irak Kürdistan’ı gibi yerlerdeki birçok kişi ve organizasyonla işbirliği geçmişi vardır.

Narrative Therapy Kütüphanesi and Kitapçısı   da narrative uygulamalarla ilgili kaynaklara ulaşmak için bir mecra niteliğindedir.

Narrative Connections: Uluslarası Narrative Terapi Uygulacıları Ağı  ise dünyanın farklı yerlerindeki uygulacıların buluştuğu bir forum rolündedir.

 

dulwich-centre

Eğitmenlerimizle Tanışın

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

cherly-white

Cheryl White

Eğitmen

Dulwich Center yöneticisi Cheryl White, yayıncı, editör, öğretmen, eğitim koordinatörü, konferans sunucusu...
david-denborough

David Denborough

Eğitmen

David Denborough (Dr.) Dulwich Center için topluluk pratisyeni, öğretmen ve yazar/editör olarak...
carolyn markey

Carolyn Markey

Eğitmen

Carolyn Markey’nin çocuklara, gençlere ve ailelerine ya da velilerine(bakıcılarına) hayatlarını etkileyen çeşitli...
chris dolman

Chris Dolman

Eğitmen

Chris Dolman, hayatlarındaki ve ilişkilerindeki birçok problemlere ve endişelere tepki veren bireyler,...
sekneh hammovd beckett

Sekneh Beckett

Eğitmen

Macquarie Üniversitesi’nin Sosyal Sağlık Kursu öğretmenlerinden biri olan Sekneh Sidney’de yaşamaktadır. Sekneh...
mark hayward

Mark Hayward

Eğitmen

Mark Hayward Birleşik Krallık’ta bir sağlık merkezinde aile terapisti olarak çalışmaktadır. (applied...
tom carlson

Tom Stone Carlson

Eğitmen

Dr. Tom Stone Carlson çift terapilerinde “ilişkisel hesap verilebilirlik” olarak adlandırılan yeni...
poh lin lee

Poh Lin Lee

Eğitmen

Poh Lin Lee Avustralya ve deniz aşırı ülkelerde aile içi şiddet ve...