Narrative Grup Projesi: Corona Virüs Sürecinde Farklı Baş Etme Yolları

Corona virüs nedeniyle hayatlarımızdaki değişimler, mecbur kaldığımız yaşam şekli (izolasyon), yüz yüze olduğumuzu daha yakından hissettiğimiz sevdiklerimizi kaybetme kaygısı ve kendi sağlığımıza dair endişeler, geleceğe dair belirsizlikler bizi bir grup psikolog olarak bir grup çalışması yapmaya yöneltti. Narrative terapist İclal Eskioğlu Aydın’ın başlattığı, İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencileri olan bir grup psikolog ile 4 ayrı grup çalışması yapıldı. Bu grup çalışmalarında, bu süreçte yaşadığımız zorlukları konuştuk ve bu zorluklarla baş etme yollarımızı birlikte keşfettik.

Her bir grup, yapılan grup çalışmalarında bu süreçteki zorluklara karşı kendilerine yardımcı olduğunu keşfettikleri becerileri, bilgi birikimini ve değerleri paylaşmaya karar verdi. Bu paylaşımı yaparken her grup farklı bir yolu tercih etti. Bir grup, şiir ile; bir grup video ile; bir grup düz yazı ile; bir grup da matematik formülü oluşturarak anlatmayı ve paylaşmayı seçti.

Bu dokümanları paylaşma nedenimiz, herhangi bir tavsiye, öneri veya “uzman” görüşüne yer vermek değildir. Bu dokümanlarda yalnızca, grup üyelerinin kendi yaşam deneyimleri ile edindiği bilgi birikimi, beceriler ve değerler vardır. Bu zorlu süreçte bize iyi gelenleri paylaşmadaki amacımız, bu süreçte yalnız olmadığımızı hissetmek ve hissettirmek, deneyimlerimizden öğrenmek ve karşılıklı katkıyı mümkün kılmaktır. Karşılıklı katkıyı sağlaması adına her grup kendi dokümanının altında yer alan birkaç soru oluşturdu. Paylaştığımız bilgi birikimlerinin, becerilerin ve değerlerin size yakın gelip gelmediği ile ilgili geri dönüş yapmak ve/veya zor zamanlarınızda size yardımcı olan kendi bilgi birikiminizi, becerilerinizi ve değerlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz heyecanla sizden gelecek katkıları duymayı bekliyoruz. Eğer okuduğunuz/izlediğiniz dokümanla ilgili bize geri dönüş yapmak isterseniz her dokümanın sonunda yer verdiğimiz soruların size yardımcı olmasını umarız.

Her bir grubun oluşturduğu kolektif dokümanları aşağıda bulabilirsiniz.

Bu ortak/kolektif dokümanlara katkıda bulunanlar: Sevgi Kurmanç Boyacı, Elif Eren, Merve Aras, Merve Çelik, Betül Sağlam, Aslıhan Ataman, Gülnur Çelik, Esra Çiçek, Feyza Öz, Ayşe Nur Doğan, Esra Özsoy, Hanife Merve Çatan, Dilruba Sönmez, Amine Kübra Çalık, Esma Duman, Merve Sancaktar, Muhammed Furkan Cinisli, Ayşe Ceren Kaban

Dokümanları düzenleyen: İclal Eskioğlu Aydın