Narrative Terapi Nedir? 

Narrative Terapi Nedir?

Narrative Terapi, iki aile terapisti Michael White ve David Epston tarafından mevcut terapi yaklaşımlarının insanı patolojikleştirmesine, insanı yaşadığı problemle özdeşleşmiş olarak algılamasına ve insanı yaşadığı probleme karşı yetersiz görmesine bir tepki olarak doğmuştur.

Michael White ve David Epston, meslek hayatları boyunca aileler ve çocuklarla çalışarak elde ettikleri bilgi ve tecrübeleri felsefe, eğitim, sosyoloji, antropoloji gibi birçok farklı disiplinden aldıkları ögelerle zenginleştirerek yeni yöntemler geliştirmiş ve bu yöntemleri aile, çift ve bireysel terapi uygulamalarına adapte etmişlerdir. Bu uygulamalar yıllar içinde dünyanın farklı yerlerindeki farklı kültürlerden birçok uzman terapistin katkısıyla daha da gelişerek günümüz dünyasında çift ve ailelerle, bireyler ve topluluklarla çalışmakta oldukça işlevsellik kazanan ve hızla yayılan yaklaşımlarından biri haline gelmiştir.

Narrative Terapi, insanları kendi hayatlarının uzmanı olarak merkeze alır, onlara karşı suçlayıcı olmayan saygılı bir danışmanlık ve toplumsal bir çalışma yöntemi olarak tanımlanır. İnsanın yaşadığı bir problemi insandan tamamen ayrı ve farklı bir şey olarak görür ve insanların yaşadıkları problemin etkisini azaltabilecek çok sayıda becerilerinin, inançlarının, değerlerinin, adanmışlıklarının, yeteneklerinin olduğunu ve bunların fark edilerek açığa çıkarılması gerektiğini söyler. 

İşte, Narrative Terapi; yukarıda açıklanan bir etik duruş ve bu etik duruştan gelişen çalışma yollarından, konuşma haritalarından oluşmaktadır.

Narrative Terapi’nin patolojikleştirmeyen, ötekileştirmeyen, çalışılan kişi ve grupların birikimine saygı duyan yaklaşımıyla çok farklı ruhsal problemlerde etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çocuk ve gençler, yetişkin ve yaşlılar, dezavantajlı ve ötekileştirilmiş gruplar ve çok farklı özellik ve ihtiyaçlara sahip insanlarla, afet sonrası müdahalelerde, mülteci kamplarındaki uygulamalarda, travma sağaltımında ve benzeri konularda çalışmada oldukça etkili yöntemler sunmakta ve farklı coğrafyalarda farklı kültürel veya sosyal çalışmalarda fikir ve uygulamaları kullanılmaktadır.