Panik, Kaygı Ve İzolasyon Üzerine Tecrübe Edilmiş Tavsiyeler

Dünya çapında COVID-19 virüsüne bağlı olarak panik, kaygı ve kendini izole etmenin yaşandığı bugünlerde 3 narrative terapist Rory Randall, Hamilton Kennedy ve Indigo Daya insanların faydalanabileceği neler paylaşabileceklerini düşündüler.

Nihayetinde yaşadıkları psikolojik zorluklar sebebiyle ruh sağlığı hastanelerinde ya da evlerinde izole olmak zorunda kalmış tecrübeli kişilere yaşadıkları o zor günlerde neler yaşadıklarını, o zor günlerin üstesinden gelmekte nelerin işe yaradığını ve o zor günlerin ardından insanlara faydalı olabilecek neleri öğrendiklerini sordular.

30 kişinin cevaplarını da toparlayarak özellikle evde kalmak durumunda olan ya da mevcut durumdan dolayı kaygı ve panik yaşayan bireylere faydalı olabilecek bir metin oluşturdular. Dulwich Centre’ın yayınladığı bu metni Narrative Terapi Türkiye ekibinden Ayşenur Dinç, Mehmet Dinç ve Eren Murat Dinçer tercüme ettiler.

Dileriz bu metin okuduklarınızı hayatınızda uygulamanız, zorluk yaşayan birine tavsiye etmeniz, okuduklarınızdan ilham alarak kendinize özel yöntemler geliştirmeniz veya metinler oluşturmanız, size konuyla ilgili size veya başkalarına yardımcı olacak fikir veya projelere fikir vermesi ya da örnek olması yollarından biriyle size ve başka insanlara faydalı olur.